تبلیغات
انجمن نجوم پرساوش ایران - سفر در زمان(نسخه ی کامل)............................Time travel -full version
درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندهای روزانه

نویسندگان

ابر برچسبها

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

                             in the name of God

Persian Text

استفان هاوکینگ فیزیکدان مشهور انگلیسی که به تازگی در نشریات و برنامه‌های تلویزیونی در رابطه با عجایب علم فیزیک و سفر در زمان اظهار نظرهای قابل توجهی ارائه می‌کند به تازگی در قالب مقاله‌ای به بررسی شیوه‌های ممکن برای سفر در زمان پرداخته است که بخشی از آن در نشریه ان‌بی‌سی به این شکل منتشر شده است:

بعد چهارم

نظریه اول هاوکینگ بر این اساس مطرح شده است که باید زمان را در قالب یک بعد، مانند طول، عرض و یا ارتفاع در نظر گرفت. وی در مثالی می‌گوید: "در هنگام رانندگی به سوی جلو حرکت می‌کنید، این یک جهت است، به سمت راست یا چپ دور می‌زنید، این جهتی دیگر است، جهت سوم زمانی است که بر روی یک جاده کوهستانی حرکت می‌کنید و بعد چهارم در چنین سفری زمان است."

هاوکینگ می گوید: "فیلم‌هایی با مضمون سفر در زمان
برخی از دانشمندان معتقدند شاید امکان دستیابی به یک کرم‌چاله و راهی برای بزرگ کردن آن به اندازه‌ای که برای عبور انسان‌ها یا فضاپیماها کافی است وجود داشته باشد."
معمولا ماشین‌های عظیم و پر مصرفی را نشان می‌دهند که مسیری را در میان بعد چهارم گشوده و تونلی را در دل زمان باز می‌کند. مسافر زمان نیز خود را برای تجربه‌ای ناشناخته آماده کرده و وارد این تونل شده و آنگاه در ناکجاآبادی ظاهر می‌شود. شاید مفهوم کلی چنین شیوه ای کاملا بعید و کاملا متفاوت از واقعیت به نظر آید اما ایده کلی آن چندان غیر عقلانی نیست.

"در واقع قوانین فیزیک با ایده سفر در زمان از طریق درگاه هایی به نام "کرم چاله" انطباق دارند. این درگاه‌ها در اطراف ما پراکنده‌اند تنها به دلیل کوچک بودن امکان مشاهده آنها وجود ندارد. این حفره‌ها در گوشه‌های پنهان فضا و زمان خود را نمایان می‌کنند. هیچ چیز مسطح و جامد نیست، در صورتی که از فاصله‌ای بسیار نزدیک به هر جسمی نگاه کنید حفره‌ها و چین خوردگی‌هایی را می‌توان در آن مشاهده کرد. این یکی از اصول بنیادین فیزیک است که شامل حال زمان هم می‌شود."

فوم کوانتومی و حفره های "کرم چاله"

در بخشی دیگر از این مقاله آمده است: "در کوچکترین مقیاس ممکن، حتی در ابعادی کوچکتر از مولکول‌ها و اتم‌ها، به موقعیتی دست خواهیم یافت که فوم کوانتومی نام دارد. این جایی است که "کرم‌چاله"ها در آن قرار دارند. تونل‌های‌ریزی در میان زمان و فضا به صورت دائم در حال شکل گرفتن، ناپدید شدن و تغییر شکل دادن در این جهان کوانتمی هستند. حفره‌هایی که در واقع دو موقعیت و زمان جدا از هم را به یکدیگر اتصال می‌دهند."

"متاسفانه این حفره ها به اندازه‌ای کوچک هستند که امکان عبور
در هنگام رانندگی به سوی جلو حرکت می‌کنید، این یک جهت است، به سمت راست یا چپ دور می‌زنید، این جهتی دیگر است، جهت سوم زمانی است که بر روی یک جاده کوهستانی حرکت می‌کنید و بعد چهارم در چنین سفری زمان است.
انسان از میان آن وجود ندارد اما برخی از دانشمندان معتقدند شاید امکان دستیابی به یک کرم‌چاله و راهی برای بزرگ کردن آن به اندازه‌ای که برای عبور انسان‌ها یا فضاپیماها کافی است وجود داشته باشد."

"از نظر تئوری تونل زمان یا یک کرم چاله به جز کمک به سفر به دیگر سیارات می‌تواند فواید دیگری نیز در بر داشته باشد. در صورتی که دو سر این تونل در جایی یکسان قرار داشت که میان آنها زمان و نه فاصله فیزیکی جدایی ایجاد کرده بود، یک فضاپیما می توانست در گذشته و در فاصله ای نزدیک به زمین در آن رفت و آمد داشته باشد. در این صورت شاید دایناسورها می‌توانستند شاهد فرود این فضاپیما در جایی از زمان باشند."

" در نهایت شاید دانشمندان تنها سفر به آینده را پدیده‌ای عملی بیابند زیرا قوانین طبیعت سفر به گذشته را غیر ممکن ساخته است از این رو است که رابطه علت و معلولی پا برجا است. برای مثال اگر می توانستید در زمان سفر کرده و به گذشته بازگردید و با انجام کاری از تولد خود در گذشته جلوگیری کنید، چگونه می توانستید در آینده حضور داشته باشید و در زمان سفر کنید؟"

رودی جاری به نام زمان 

هاوکینگ بر این باور است بازخورد تابشی می تواند هر کرم چاله ای که دانشمندان تلاش دارند آن را برای قابل استفاده شدن بزرگتر سازند را نابود کرده و آنها را برای سفر واقعی بی‌مصرف کند. راه دیگر پیشنهادی وی از این قرار است:

" زمان مانند یک رود در جریان است و اینگونه به نظر می رسد هر کدام از ما در میان این جریان در حرکتیم، اما از دیدگاهی دیگر می توان گفت زمان در مکانهای مختلف سرعت جریان متفاوتی دارد و این کلید اصلی سفر به آینده است. اینشتین برای اولین بار این ایده را که مکان‌هایی وجود دارند که در آنها سرعت زمان کاهش یا افزایش پیدا می‌کند،
هیچ چیز مسطح و جامد نیست، در صورتی که از فاصله‌ای بسیار نزدیک به هر جسمی نگاه کنید حفره‌ها و چین خوردگی‌هایی را می‌توان در آن مشاهده کرد. این یکی از اصول بنیادین فیزیک است که شامل حال زمان هم می‌شود."
در حدود صد سال پیش مطرح کرد، وی کاملا درست فکر می‌کرده است. اثبات آن نیز در سیستم ردیابی ماهواره ای زمین یا GPS است که آشکار می کند زمان در فضا از سرعت بالاتری برخوردار است و می توان از این اصل برای سفر به آینده استفاده کرد."

سیاهچاله ها و سفر با سرعت نور

هاوکینگ کلید اصلی سفر در زمان را سیاهچاله‌ها می داند. اجرامی به شدت جرمگین که حتی نور نیز نمی‌تواند از دام گرانشی آنها بگریزد. 

وی می گوید: "سیاهچاله تاثیر قابل توجهی بر روی زمان دارد و می‌تواند سرعت آن را بیشتر از هر چیز دیگری در کهکشان کاهش دهد. این همان ویژگی است که سیاهچاله‌ها را به ماشین‌های واقعی زمان تبدیل می‌کند. بر این اساس می‌توان تصور کرد که فضاپیمایی در مرکز کهک‌شان راه شیری در اطراف سیاهچاله ای بزرگ در فاصله ای برابر 26 هزار سال نوری در گردش باشد. از زمین این فضاپیما در هر 16 دقیقه یک دور را کامل خواهد کرد. اما برای سرنشینان این فضاپیما زمان به کندی در حرکت بوده و برای هر 16 دقیقه ای که بر روی زمین سپری می شود، این افراد تنها 8 دقیقه از زندگی خود را پشت سر می گذارند. به این شکل 10 سال زمینی سفر در این فضاپیما برای آنها در واقع 5 سال خواهد بود.

این سناریو با اصل سفر در میان کرم چاله ها در تناقض نیست اما ایده ای کاملا غیر عملی است. اما از نظر هاوکینگ احتمالات عملی دیگری نیز وجود دارد: سفر با سرعت بسیار بالا.

وی می‌گوید: "این امکان به یکی دیگر از حقایق جهان هستی بستگی دارد. محدودیت سرعت کیهانی که برابر 299 هزار و 337 کیلومتر بر ثانیه است یعنی سرعت نور. هیچ چیز توانایی شکستن این رکورد را ندارد و این محدودیت یکی از بهترین اصول به اثبات رسیده علمی است. اما چه باور داشته باشید چه نداشته باشید، سفر در سرعتی نزدیک به سرعت نور می‌تواند
شاید دانشمندان تنها سفر به آینده را پدیده‌ای عملی بیابند زیرا قوانین طبیعت سفر به گذشته را غیر ممکن ساخته است از این رو است که رابطه علت و معلولی پا برجا است.
شما را به آینده ببرد. زیرا سفر در این سرعت به معنی 7 بار چرخش کامل مدار زمین در ثانیه است. در این لحظه است که واقعه‌ای غیر عادی رخ داده و سرعت زمان برای مسافران این سفر سریع السیر نسبت به زمان بقیه جهان به شدت کاهش پیدا کرده و در واقع همه چیز برای این مسافران به کندی سپری خواهد شد."

مقابله با سرعت نور

"این رویداد باید به منظور محافظت از محدودیت سرعت کیهانی رخ دهد. تصور کنید کودکی در حال دویدن بر روی فضاپیمایی است که با سرعتی نزدیک به سرعت نور در حرکت است آیا این کودک با حرکت رو به جلوی خود به سادگی در حال شکستن محدودیت سرعت کیهانی نیست؟ پاسخ این سوال "نه" است زیرا قوانین طبیعت با آرام کردن سرعت مسافران این سفر از شکسته شدن قانون محدودیت سرعت جلوگیری خواهد کرد و به این شکل این کودک قادر نخواهد بود به اندازه‌ای سریع بدود تا بتواند محدودیت سرعت کیهانی را بشکند. زمان همیشه برای محافظت از محدودیت سرعت سرعت خود را کاهش خواهد داد."

به گزارش مهر، هاوکینگ می گوید: "این ماهیت چگونگی ممکن بودن سفر به آینده است. تصور کنید فضاپیما ایستگاه خود را در اول ژانویه 2050 میلادی ترک کند و به مدت 10 سال در مدار زمین به حرکت سریع خود ادامه دهد و سرانجام در اول ژانویه سال 2150 متوقف شود. در این مدت زمانی مسافران این فضاپیما تنها یک هفته سفر کرده اند زیرا زمان درون فضاپیما به شدت به کندی سپری شده است و تصور کنید زمان بازگشت به زمین با چه جهان متفاوتی مواجه خواهند شد، در واقع در عرض یک هفته این افراد به 100 سال بعد سفر کرده‌اند."

"در حال حاضر
سیاهچاله تاثیر قابل توجهی بر روی زمان دارد و می‌تواند سرعت آن را بیشتر از هر چیز دیگری در کهکشان کاهش دهد.
سریع‌ترین جنبش‌ها در تونل بزرگ شتاب‌دهنده ذره‌ای سرن صورت می‌گیرد. زمانی که این شتاب‌دهنده آغاز به کار می‌کند شتاب در کسری از ثانیه از صفر به 96 هزار و 560 کیلومتر بر ساعت می‌رسد و با افزایش نیرو سرعت ذرات نیز افزایش پیدا خواهد کرد تا زمانی که ذرات 11 هزار بار در ثانیه مسیر تونل را طی کرده و باز می گردند، سرعتی که نزدیک به سرعت نور است. در واقع این ذرات می‌توانند به 99.99 درصد از سرعت نور دست پیدا کنند که در این صورت سفر در زمان را آغاز خواهند کرد. ما این واقعیت را با کمک ذرات عجیبی به نام "پیمسون‌ها" دریافته ایم زیرا طول عمر این ذرات به شدت کوتاه و در حدود 25 بیلیونیوم از ثانیه است اما زمانی که شتاب و سرعت آنها به این حد دست پیدا می کند، طول عمر آنها نیز 30 بار بیشتر می‌شود.

" برای اعمال چنین شتاب و سرعتی برای انسان باید در فضا بود. این در حالی است که سریعترین سفر فضایی انسانها سفر آپولو 10 با سرعت 40 هزار و 233 کیلومتر بر ساعت بوده است. برای سفر به زمان باید با سرعتی 10 برابر این سرعت در فضا حرکت کرد و برای عملی شدن آن به فضاپیمایی بسیار بزرگتر نیاز خواهد بود تا بتوان با کمک آن مقادیر زیادی سوخت برای تامین انرژی مورد نیاز چنین سرعتی حمل شود. ما در تئوری تنها می‌توانیم در طول عمر خود یکبار به سفری بسیار دوردست برویم، سفری کوتاه به مرز کهکشان راه شیری به تنهایی به 80 سال زمان نیاز خواهد داشت."English Text

NBC has been published in this format:

Fourth dimension

Hawking the first theory is based on the need of the time in one dimension, such as length, width or height considered. Example, he says: "When you're driving, move forward, it is a direction to the right or left're away, this is another way to third when you're traveling on a mountain road, and so forth journey time. "

Hawking says "time travel-themed movies

Usually large machines and high consumption show that opened a path through the fourth dimension of time inside the tunnel opens. The Time Traveler's ready to experience the unknown and into the tunnel and then appear utopian. Perhaps the concept of reality in such a way quite different and very unlikely to occur, but the general idea is hardly irrational.

"The laws of physics, the idea of ​​time travel through portals called" worm holes "are applicable. These ports are scattered around the small simply because they can not see. These holes in hidden corners of your space and time are shown.'s nothing flat and solid, if the distance is very close to the physical look of pores and China Khvrdgyhayy can be seen in it.'s one of the fundamental principles of physics that time is now. "

Holes and quantum foam "wormhole"

In another part of the article: "At the smallest scale possible, even on a smaller scale of molecules and atoms, the position we will achieve that is called the quantum foam., This is where the" wormhole "are in it. Tvnlhayryzy in constant through time and space, taking, disappearances and Quantum are reshaping the world. holes actually two separate locations and are connected to each other. "

"Unfortunately, these holes are small enough to allow the passage
'
From its birth in the past and do something to avoid, how could there be in the future and can travel in time? "

Current river called time

Another way he proposed are:

For the first time, the idea that there are places in which the velocity decreases or increases,
"Nothing is flat or solid, if the distance is very close to the physical look of pores and China Khvrdgyhayy can be seen in it. This is one of the fundamental principles of physics, including the time being. ""
Raised about a hundred years ago, he thought it quite right.

Black holes and travel at the speed of light

The key to time travel, black holes, Hawking says. Jrmgyn objects strongly that even light can escape their gravitational trap.

He says, "The black hole has a significant impact on the time and can quickly reduce it more than anything else in the universe. These same features that makes black holes at the actual machines. Accordingly, we can assume that the spacecraftevery 16 minutes is spent on the ground, they have only 8 minutes of your life back. potatoes into a 10-year journey for the spacecraft will be in 5 years.

This scenario is consistent with the principle travel through worm holes, but the idea is totally impractical. But there are other practical possibilities Hawking travel at very high speeds.

He said: "It depends on the other facts of the universe. Cosmic speed limit, which is equal to 299 thousand and 337 kilometers per second, the speed of light. Has nothing to break this record and it limiting one of the best established principles scientific reached., but you believe it or not, you can travel at speeds close to the speed of light
"Maybe next trip to the phenomenon scientists only find feasible because the laws of nature to travel into the past is impossible, it is a cause and effect relationship is lasting. '
Take you into the future. It travels at the speed of a full rotation of the Earth means 7 times per second.

Cope with the speed of lightPeople have traveled this week to 100 years. "

"We
"The black hole has a significant impact on the time and can quickly reduce it more than anything else in the universe. '
CERN particle accelerator will be the fastest movements in large tunnels.returning at speeds close to the speed of light. The particles are found to be 99.99% the speed of light in the form of time travel will begin.30 times more.

Short Milky Way alone would take 80 years. "

Anjoman Nojoom Parsavosh Iran

Astronomical Society of Prsavsh

Saman Mahdanian(
Councilor)  

Source : Google Translate

منبع:
Aftab

The End

     نوشته شده توسط :سامان مهدانیان
پنجشنبه 23 شهریور 1391-03:34 ب.ظ

buy cialis pills online
جمعه 16 آذر 1397 11:19 ق.ظ

You said it very well.!
cialis prices in england cialis herbs only best offers 100mg cialis buying brand cialis online cialis kaufen cialis prezzo al pubblico we choice free trial of cialis usa cialis online online cialis cialis rezeptfrei sterreich
Cialis canada
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:07 ب.ظ

Amazing many of amazing knowledge.
cialis 20 mg best price cialis 05 cialis 5 mg para diabeticos cialis prezzo in linea basso dose size of cialis india cialis 100mg cost viagra vs cialis vs levitra where do you buy cialis buying cialis overnight cialis 5 mg funziona
Generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 08:19 ب.ظ

Cheers. I appreciate it!
cialis name brand cheap how does cialis work price cialis wal mart pharmacy cialis et insomni acquistare cialis internet fast cialis online we like it cialis soft gel we choice free trial of cialis cialis diario compra generic cialis with dapoxetine
buy cialis uk
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:11 ق.ظ

Nicely spoken really! .
low dose cialis blood pressure cialis tablets australia weblink price cialis usa cialis online buy name brand cialis on line fast cialis online buying cialis on internet calis fast cialis online order generic cialis online
buy cialis without a doctor's prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 06:51 ب.ظ

Effectively expressed really. .
generic cialis low cost cialis 20mg buy name brand cialis on line brand cialis nl tadalafil cialis sicuro in linea price cialis per pill cialis e hiv generic cialis 20mg uk the best site cialis tablets
Cialis prices
سه شنبه 13 آذر 1397 07:44 ق.ظ

Thanks a lot, I like it!
warnings for cialis only now cialis for sale in us canadian discount cialis enter site very cheap cialis only best offers cialis use brand cialis nl cialis canadian drugs cialis 5 mg cialis 5mg prix generic cialis levitra
Buy cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 07:48 ب.ظ

Thanks a lot! Great stuff.
cialis lowest price how to buy cialis online usa cialis for sale south africa cialis kamagra levitra cialis online nederland where cheapest cialis cialis 5mg only now cialis 20 mg only now cialis for sale in us cialis generic tadalafil buy
Buy cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 07:23 ق.ظ

You mentioned this perfectly.
best generic drugs cialis preis cialis 20mg schweiz tadalafil 5mg 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis 20 mg acheter cialis kamagra generic cialis pill online comprar cialis navarr effetti del cialis how to purchase cialis on line
buy cialis online best price
یکشنبه 11 آذر 1397 07:19 ب.ظ

Truly tons of fantastic data!
viagra vs cialis vs levitra cialis cost cialis online deutschland cialis 20 mg effectiveness wow cialis 20 generic cialis at the pharmacy cialis canada cialis tadalafil online cialis efficacit cialis patent expiration
buy cialis without a doctor's prescription
یکشنبه 11 آذر 1397 06:51 ق.ظ

You explained it adequately.
cialis australia org cialis professional yohimbe bulk cialis tadalafilo does cialis cause gout calis buy cialis online nz cialis 05 best generic drugs cialis estudios de cialis genricos
Buy cialis online
شنبه 10 آذر 1397 07:37 ب.ظ

You suggested this adequately!
we choice cialis uk cialis generic side effects for cialis order cialis from india low cost cialis 20mg pastillas cialis y alcoho cialis 20 mg bulk cialis enter site natural cialis cialis daily dose generic
Buy generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 06:30 ق.ظ

Thanks. I like this.
non 5 mg cialis generici buying cialis on internet cialis for sale south africa cialis rezeptfrei canadian cialis cialis price in bangalore online cialis cialis great britain costo in farmacia cialis dosagem ideal cialis
buy cialis germany
جمعه 9 آذر 1397 07:13 ب.ظ

With thanks, I like this.
cialis generico online weblink price cialis venta cialis en espaa cialis prices in england how does cialis work walgreens price for cialis safe site to buy cialis online achat cialis en suisse cialis super acti cialis dose 30mg
Buy cialis
جمعه 9 آذر 1397 07:25 ق.ظ

Thank you! Great information.
are there generic cialis cialis reviews cipla cialis online order a sample of cialis what is cialis cialis kaufen wo cialis official site non 5 mg cialis generici viagra vs cialis tadalafilo
Cialis 20 mg
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:14 ب.ظ

You revealed that very well.
cilas the best choice cialis woman enter site 20 mg cialis cost weblink price cialis cialis coupon how do cialis pills work free cialis no prescription cialis cheap cialis pills boards canada discount drugs cialis
Cialis pills
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:33 ق.ظ

Excellent info. Thank you!
comprar cialis 10 espa241a we recommend cheapest cialis cialis generika in deutschland kaufen only now cialis 20 mg tadalafil cialis australia org prezzo cialis a buon mercato canadian cialis walgreens price for cialis low dose cialis blood pressure
Cialis pills
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:43 ب.ظ

Wow lots of awesome info!
comprar cialis navarr cialis online deutschland cialis for sale viagra vs cialis vs levitra buy generic cialis only now cialis for sale in us cost of cialis cvs cialis 5 mg buy name brand cialis on line cialis for sale
Cialis generic
چهارشنبه 7 آذر 1397 08:00 ق.ظ

Nicely put. Many thanks.
cialis en mexico precio cialis cuantos mg hay the best site cialis tablets generic for cialis cialis alternative we choice cialis uk venta cialis en espaa cialis tablets for sale how does cialis work buy cialis online nz
buy generic cialis
چهارشنبه 11 مهر 1397 07:08 ق.ظ

You said it terrifically.
cialis cuantos mg hay bulk cialis cialis generika in deutschland kaufen where cheapest cialis cialis kaufen wo cipla cialis online low dose cialis blood pressure cialis for sale in europa generic cialis levitra how to buy cialis online usa
buy tadalafil
دوشنبه 9 مهر 1397 05:46 ق.ظ

Cheers, Ample data!

cialis 30 day sample cialis from canada cialis online generic cialis pro safe dosage for cialis cialis pills boards venta de cialis canada viagra vs cialis vs levitra when can i take another cialis cialis usa cost
canada pharmacies online
یکشنبه 1 مهر 1397 07:18 ق.ظ

Kudos! I appreciate it!
cialis from canada canadian drug canada medication canadian pharcharmy online most reliable canadian pharmacies online pharmacies best canadian pharmacy prescription drugs without prior prescription online drug store northwest pharmacy canada
http://buycialisky.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 04:08 ق.ظ

Amazing many of fantastic tips.
cialis generic availability cialis price in bangalore cialis 50 mg soft tab we choice free trial of cialis cialis venta a domicilio how to purchase cialis on line canadian cialis cialis price thailand cialis generika cheap cialis
http://cialisvbuy.com/
پنجشنبه 15 شهریور 1397 07:48 ب.ظ

Cheers. A good amount of stuff!

cialis dosage cialis patent expiration cialis ahumada cialis online nederland what is cialis cialis preise schweiz buy cialis online cheapest canadian discount cialis side effects for cialis cialis canadian drugs
canada pharmacy online
چهارشنبه 14 شهریور 1397 12:06 ب.ظ

Lovely info. Thanks!
online pharmacy canada safe canadian online pharmacies canadian pharcharmy online24 canadian pharcharmy online candida viagra canadian pharmacies that ship to us canadian medications canadian drug prescription drugs without prior prescription canada medication prices
canadianpharmacyies.com
سه شنبه 13 شهریور 1397 02:17 ب.ظ

You actually said this wonderfully.
where can you buy viagra over the counter can you purchase viagra online generic viagra viagra generic levitra online pharmacy viagra where can i buy generic viagra online safely how to get viagra prescription buy generic viagra sildenafil to buy buying online viagra buy viagra thailand
cialisiv.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 07:47 ب.ظ

You actually mentioned it effectively!
only now cialis for sale in us we recommend cialis info cialis generico in farmacia cialis diario compra when can i take another cialis 200 cialis coupon does cialis cause gout price cialis wal mart pharmacy enter site very cheap cialis cialis canada
viagra dosage
سه شنبه 23 مرداد 1397 07:46 ق.ظ

Valuable write ups. Thanks!
silagra viagra for sale online were to buy viagra sildenafil buy online uk get viagra no prescription buy viagra overnight viagra pharmacy viagra cheap viagra best place to buy online viagra buy viagra without prescription online buy viagra on line
Cialis 20 mg
دوشنبه 22 مرداد 1397 11:24 ب.ظ

Very well expressed truly. !
cialis diario compra india cialis 100mg cost cialis for daily use american pharmacy cialis online cialis generico cialis mexico cialis canada cialis pills boards generic for cialis acquisto online cialis
Cialis generic
دوشنبه 7 خرداد 1397 12:05 ب.ظ

Wow all kinds of wonderful facts!
buy name brand cialis on line buy online cialis 5mg buying cialis in colombia precios cialis peru cialis billig cialis for daily use usa cialis online cialis price thailand comprar cialis navarr acheter cialis kamagra
Viagra from canada
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 09:33 ق.ظ

Regards! A lot of forum posts.

order viagra without prescription can u buy viagra over the counter buy viagra sildenafil online online pharmacy buy viagra without a prescription online purchase viagra viagra online with a prescription where to buy viagra without a prescription where can i buy viagra safely online where to buy viagra cheap
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30